Aktualności: zajecia_geneologiczne - XLIV Liceum Ogólnokształcące

25 kwietnia 2019 (czwartek) o godzinie 1700

Zajęcia geologiczne w Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach klasy 1C i 1E

kwiecień 2018 r.

Podczas wyjazdu odbywały się warsztaty w kamieniołomach. Pierwszego dnia był to kamieniołom Rzepka, gdzie uczestnicy uczyli się wykonywać pomiary kompasem geologicznym, odnajdywać się na mapie oraz odczytywać budowę geologiczną. W trakcie zajęć wykonano sondowanie geologiczne. Zajęcia praktyczne poprzedzone były wprowadzeniem o historii i tektonice Gór Świętokrzyskich. W trakcie wyjazdu odwiedziliśmy też kamieniołom w Gnieździskach aby szukać skamieniałości. W kamieniołomie zlepieńca „Zygmuntówka” oglądaliśmy skały z których wykonano pierwszą kolumnę Zygmunta III Wazy w Warszawie. W kamieniołomie Ślichowice w Kielcach oglądaliśmy świetnie widoczny fał i nachylone warstwy skalne – widoczny efekt ruchów górotwórczych.
Pozostałe zajęcia geologiczne to: rozpoznawanie skał i minerałów, obserwacja ich pod mikroskopem, zajęcia komputerowe zapoznające z systemem kartowania geologicznego oraz poznanie laboratoriów.
Zwiedziliśmy pobliski zamek w Chęcinach. Odbyliśmy też pieszą wędrówkę na Górę Zelejową, która jest przykładem inwersji rzeźby.
Cały wyjazd wypełniony był intensywnie zajęciami naukowymi, ale piękna pogoda, wieczorne ognisko, atrakcyjne warunki zamieszkania i przepiękne krajobrazy sprzyjały dobrym humorom i pozytywnym emocjom. To też zasługa prowadzących zajęcia geologom z Wydziału Geologii UW.

Przyrodnicze zajęcia terenowe klas drugich: biologiczno-chemicznej i geograficzno-biologicznej
w czerwcu 2018 roku.

Uczniowie spędzili 4 dni w przepięknym krajobrazie Suwalszczyzny z bazą w Gawrych Rudzie nad jeziorem Wigry. Zajęcia odbywały się głównie w Wigierskim Parku Narodowym i były prowadzone przez pracowników Parku. Zaznajamiały z fauną i florą lasów – lekcje „Co szumi w lesie” i „Tropem bobra”. Uczniowie oglądali środowisko wodne korzystając ze szklanego dna w łodzi Leptodora. Badali właściwości fizyko-chemiczne wody pobranej z jeziora Wigry.
Odbyliśmy autokarową wycieczkę po Suwalskim Parku Krajobrazowym poznając formy rzeźby młodoglacjalnej. Genezę form polodowcowych pokazywały też prezentacje i filmy w Muzeum Wigier w Starym Folwarku. Po Wigierskim Parku Narodowym wędrowaliśmy z przewodnikiem po ścieżce przyrodniczej „Suchary”.
Ośrodek „Zatoka Uklei”, gdzie mieszkała grupa położony był na wysokim brzegu rynnowego jeziora Wigry. Nad samą wodą młodzież spędzała czas na pomostach i przy ognisku. Malownicze widoki sprzyjały krótkiemu relaksowi w natężonym czasie klasyfikacji końcowo rocznej. Przejazd kolorową kolejką wąskotorową przypomniał czas dzieciństwa.

Katarzyna Mijakowska

Rok: