Aktualności - XLIV Liceum Ogólnokształcące
ul. Dolna 6
00-774 Warszawa

tel. (0-22) 840-36-48
    (0-22) 841-75-98
dobisz@lo44.edu.pl
Szkoła: 
  Strona główna
Historia szkoły
Informacje
Przetargi
Zebrania z rodzicami
Dokumenty

Dyrekcja
Kadra Pedagogiczna
Rada Rodziców
Samorząd
Dzwonki
Plan lekcji
Zastępstwa
Plan nauczania
Podręczniki i programy
rok szk. 2016/2017


Gazetka Dobisz

 
Matura 2017: 
  Matura 2017 - informacje
Harmonogram matur ustnych
Instrukcja maturalna

 
Rekrutacja: 
  Promocja szkoły
Materiały promocyjne
Prezentacja oddziałów
Oferta edukacyjna
Proponowane oddziały
Druki do pobrania
Podstawa prawna
Harmonogram rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych

Obóz integracyjny

 

Kulturalny Dobisz: 
  Dni Qltury 2012
Dni Qltury 2013
Dni Qltury 2014
Dni Qltury 2015
Dni Qltury 2016
Dni Qltury 2017

TR/TiSZ, czyli Teatr i szkołą

 

Stypendia: 
  Stypendia dla licealistów
 
Zajęcia dodatkowe: 
  Biblioteka szkolna
Wymiana międzynarodowa Warsztaty artystyczne
   Teatr Francuskojęzyczny
   Zespół Artystyczny
Koła zainteresowań
   Koło Biblijne
   Koło Biologiczne
   Koło Brydżowe
   Koło Geograficzne
   Koło Sportów Obronnych
   Koło PCK Konkurs biblijny "Hieronimus"
Przedsiębiorczość
Warsztaty
  "Zostać Inwestorem"
  Gra giełdowa SIGG9
 

Relacje z piątkowych spotkań w ramach Dni Qltury 2017

Dobiszowy Mam Talent
W ostatnim dniu Tygodnia Kultury zgodnie z naszą tradycją odbył się konkurs Mam Talent.
A talentów u nas nie brakuje ...
W tym roku w konkursie wzięło udział aż 12 uczestników:
Bartek Zbierada - I E- jako pokazujący różne sztuczki,
Janek Kozanecki II F- kwartet smyczkowy wraz ze znajomymi ze szkoły muzycznej
/poza konkursem/,
Zuzia Felczak -II D- tresura psów,
Ania Mizińska - II D-gra na pianinie i śpiew,
Wiktoria Słowik -II B- śpiew ludowy,
Natalia Sobczak -III E- śpiew z koleżanką spoza szkoły,
zespół Perełki czyli panowie z klasy III C- śpiew disco polo,
Patryk Łukowicz z klasy II F i Asia Kagan z II A-gra na pianinie i śpiew,
Konrad Wójcik I D- śpiew,
Oskar Czernik i Piotr Turczyn z klasy II A oraz Marcin Niezabistowski z II B - rap,
Julka Tyszka- IB- taniec,
Emilia Soroka -IB- taniec z koleżanką spoza szkoły.

Po zakończonych występach odbyło się głosowanie w wyniku którego nagrody otrzymali:
I miejsce Zuzia Felczak - pieski podbiły nasze serca
II miejsce Bartek Zbierada- intrygujący magik
III miejsce Konrad Wójcik - za wykonanie piosenki Krzysztofa Krawczyka ”Chciałem być”

Nagrodę publiczności otrzymał-ponownie zespół Perełki.
Oprócz tego jury przyznało dwie nagrody specjalne dla Julki Tyszki i Natalii Sobczak.

Nagrody konkursowe - bony do Empiku ufundowała Rada Rodziców: DZIĘKUJEMY!!!

Na duże brawa i wielkie słowa podziękowania zasługują wszyscy uczestnicy.
To dzięki Wam mogliśmy wspólnie spędzić czas i wspaniale się bawić.

☺☺☺
D.Chaczyńska , R. Graczkowska
Prof. nadzw. dr hab. Piotr Suwalski - był gościem klasy II i I B na sesji popularno-naukowej "Spotkanie z kardiochirurgią"
Specjalista w dziedzinie kardiochirurgii, ceniony lekarz, laureat wielu prestiżowych nagród, muzyk-pasjonat. Dyrektor Zespołu Chirurgii Kardiologicznej Centralnego Szpitala MSW w Warszawie. Członek prestiżowej grupy Cardiovascular Nucleus, European Society of Cardiology. Spotkanie prowadziły : Zosia Półtorak, Gabrysia Cichy i Łucja Grasiak z II B. Dowiedzieliśmy się o najnowszych nieinwazyjnych metodach stosowanych w dzisiejszej kardiochirurgii, wielu ciekawych rzeczy na temat studiów medycznych oraz poruszyliśmy ważny temat transplantologii. Okazało się, że prof. Piotr Suwalski jest autorem ponad 200 publikacji w czasopismach krajowych i zagranicznych, zaangażowanym naukowcem i oddanym pracy naukowej dydaktykiem. Swoją wielką pasję , którą jest medycyna starannie łączy z życiem rodzinnym, a w wolnych chwilach również z ogromną fascynacją muzyczną , czego wynikiem jest twórczość i występy w zespole REKORD!, współtworzonym przez światowej klasy kardiochirurgów.
Jesteśmy dumni, pełni podziwu i bardzo szczęśliwi , że mogliśmy gościć w murach Dobisza tak cennego i wielkiego specjalistę a jednocześnie otwartego na młodych ludzi przesympatycznego człowieka.

Dorota Chaczyńska

Relacje z czwartkowych spotkań w ramach Dni Qltury 2017

Spotkanie z Rzecznikiem Praw Obywatelskich
W czwartek 9 lutego odwiedził nas pan Adam Bodnar – Rzecznik Praw Obywatelskich. Spotkanie prowadzili Ewa Trzcińska z klasy 3 E i Szymon Radziuk z klasy 2 F. Natomiast wsparciem merytorycznym i technicznym zajęła się Ada Górczyńska również z klasy 3 E. Pytania dotyczyły między innymi obowiązków jakie nakłada na Rzecznika Konstytucja RP, skarg jakie trafiają do biura Rzecznika Praw Obywatelskich oraz podejmowanych interwencji.
Spotkanie było okazją do poznania mechanizmu działania niezwykle ważnej instytucji jaką jest Rzecznik Praw Obywatelskich a rozmowa z Panem Adamem Bodnarem bardzo cennym doświadczeniem.
Poniżej link ze strony RPO ze spotkania w naszej szkole:
https://www.rpo.gov.pl/pl/content/wizyta-rpo-w-liceum-im-antoniego-dobiszewskiego-w-warszawie

R.GraczkowskaJednym z gości czwartkowych spotkań w tegorocznym Tygodniu Kultury w Dobiszu była Zofia Zborowska - aktorka, postać niezwykle barwna i charyzmatyczna.  Wraz z Zosią przybyła także jej suczka Wiesława. Spotkanie było bardzo ciekawe, pełne uśmiechu oraz pozytywnej energii. Zosia przybliżyła nam jak wygląda jej życie, pasje oraz poglądy na świat. Publiczność żywo reagowała na opowieści sympatycznej aktorki. Patronem spotkania była prof. Monika Szczęch, a wywiad przygotowały i poprowadziły Joanna Stawczyk z klasy 2B oraz Klaudia Białek z klasy 1E.W czwartek 9 lutego gościliśmy w Dobiszu Urszulę Somow- dietetyka sportowego. Spotkanie przygotowały i prowadziły Paulina Mijal i Klaudia Paduch z II B. Było ono mocno energetyczne , pełne cennych wskazówek i dobrych rad dotyczących odżywiania. Mam nadzieję, że dla wszystkich uczestników będzie inspiracją aby zdrowie identyfikować z tym co znajduje się na naszym talerzu. Dziękuję Uli Somow, Paulinie i Klaudii:
Dorota Chaczyńska


Relacje ze środowych spotkaniań w ramach Dni Qltury 2017

Dnia 08.02.2017r. odbyło się spotkanie z doktorem nauk matematycznych Przemysławem Ohrysko, adiunktem Instytutu Matematyki Polskiej Akademii Nauk. Pan Doktor ciekawie opowiadał nam o codziennej pracy matematyka. Odpowiadał na pytania układane przez uczniów na temat matematyki, swoich czasów licealnych oraz jak zaczęła się Jego przygoda z matematyką. Przygotował dla nas ciekawą zagadkę dotyczącą pojęcia nieskończoności oraz krótki wykład o liczbach spełniających równanie: x^2+y^2=z^2. Uczniowie chętnie zadawali pytania dotyczące specyfiki Jego pracy i samej matematyki. Spotkanie z Panem doktorem było bardzo interesujące, pozytywne i wprawiło nas w dobry nastrój.

Maciej Świderek oraz uczniowie klasy 2aW ramach Tygodnia Kultury w środę 8.02.2017 r. gościliśmy historyka, byłego dyrektora Biura Edukacji IPN, uczestnika i komandora Rajdów Katyńskich, pracownika UKSW, inicjatora akcji „Pamiętamy”- pana Leszka Rysaka. W spotkaniu uczestniczyły klasy: 2f i 1f. Gość opowiedział nam jak to jest żyć zgodnie ze swoimi pasjami i zainteresowaniami. Mówił, czym może zajmować się historyk, ile radości i wzruszeń może dawać kontakt z żyjącymi jeszcze świadkami wielkiej historii: uratowanymi z obozu koncentracyjnego, powstania warszawskiego czy rzezi Polaków na kresach wschodnich. Były też zdjęcia z miejsc wyjątkowych, np. z Huty Pieniackiej, miejscowości koło Lwowa której nie ma, tam 28 lutego 1944 roku była przeprowadzona akcji pacyfikacyjna polskiej ludności cywilnej, w wyniku której śmierć poniosło 850 osób. Uratowało się tylko 160 Polaków. Postawiony tam pomnik ktoś ostatnio zniszczył. Ale i w tym roku za kilka dni Pan Leszek pojedzie tam z delegacją złożyć kwiaty. Na zakończenie spotkania były oczywiście pytania od uczniów, a potem jeszcze indywidualne rozmowy. Otrzymane od nas kwiaty nasz gość złożył wieczorem przy areszcie śledczym na ul. Rakowieckiej - 8 lutego to rocznica śmierci mjr Z. Szendzielarza „Łupaszki”.

Jadwiga Cuper

Relacje z wtorkowych spotkań w ramach Dni Qltury 2017

W drugim dniu Tygodnia Kultury 2017 jednym z gości był dr Andrzej Kruszewicz - od ośmiu lat dyrektor warszawskiego ZOO, z wykształcenia lekarz weterynarii, założyciel Ptasiego Azylu, ornitolog, autor i tłumacz wielu książek o ptakach i ssakch. Oprócz niesamowitej wiedzy w swojej dziedzinie okazało się ,że jest wspaniałym gawędziarzem, ma poczucie humoru oraz bardzo dobry kontakt z młodzieżą. Spotkanie to było dla nas ważne z powodu obecności zaproszonych gości. Byli to uczniowie jednej z klas Gimnazjum nr 94 im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej w Warszawie. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy m. in jakie plany ma warszawskie ZOO, jak działa Ptasi Azyl, dlaczego samce ptaków są piękniejsze od samic, czy ptaki tworzą trwałe pary, czy bywają zazdrosne? ........
Spotkanie prowadzili Suzana Al-Saaiydeh i Grzegorz Gajewicz z klasy IIB.
Wszystkim wymienionym a szczególnie dr Andrzejowi Kruszewiczowi oraz uczniom 94 Gimnazjum pod opieką Pani Małgorzaty Popczyk serdecznie dziękuję:

Dorota ChaczyńskaDziś gościliśmy w naszej szkole samorządowca, polityka, posła na Sejm VI, VII i VIII kadencji, Pana Michała Szczerbę.
Rozmowa dotyczyła zarówno spraw związanych z działalnością samorządową jak i pracą w Sejmie naszego Gościa. Rozmawialiśmy o ważnych aktualnie projektach ustaw, specyfice pracy posłów. Pytaliśmy o sprawy ważne dla Warszawy. Interesowało nas, w jaki sposób można rozwijać działalność samorządową, czy polityczną. Poseł Michał Szczerba był kolejnym politykiem, którego gościliśmy w długiej historii Tygodnia Kultury w naszej szkole. Niezależnie od reprezentowanego ugrupowania politycznego, zawsze były to spotkania interesujące, dające do myślenia, wzbogacające wiedzę o teraźniejszości.
Dziękujemy naszemu Gościowi za przyjęcie zaproszenia, a Szymonowi Radziukowi i Michałowi Mendali z klasy I F za prowadzenie spotkania.Generalnie w szkole czujemy się bardzo bezpiecznie, ale we wtorek między 9.00 a 10.00 poziom bezpieczeństwa był wyjątkowy. Gościliśmy specjalistę od walki z przestępczością zorganizowaną, generała policji i współtwórcę Centralnego Biura Śledczego, Adama Rapackiego. Z dużym zainteresowaniem słuchaliśmy o sposobie walki z mafią, największych akcjach policji przeciwko gangsterom, o problemie terroryzmu w Europie oraz o kwestii szerszego dostępu obywateli do broni palnej. Z pewnością spotkanie było inspiracją do większego zainteresowania zagadnieniem bezpieczeństwa w Polsce i na świecie. Za inspiracje, część oficjalną i bardzo sympatyczną część nieoficjalną, bardzo dziękujemy!

Michał Tetkowski

Relacje z poniedziałkowych spotkań w ramach Dni Qltury 2017

Pierwszym gościem w ramach tegorocznego Tygodnia Kultury była Liza Sherzai. Córka Polki i Afgańczyka wyjechała z ogarniętego wojną Afganistanu i wychowała się w Polsce, którą uważą dziś za swoją ojczyznę. Zajmuje się sztuką i muzyką, jest współautorką projektu Euro Arabia. Na codzien oragnizuje festiwale muzyczne i to właśnie muzyka inspiruje ją najbardziej. Na spotkaniu opowiadała o islamie, noszeniu burki, potrawach i obyczajach muzułmańskich. Spotkanie przygotowała klasa 1E a rozmowę prowadzili Klaudia Białek i Jędrzej Fijałkowski.

Agnieszka Woroniecka-Baloge
W pierwszym dniu Tygodnia Kultury mieliśmy ogromną przyjemność gościć aktora Jerzego Bończaka, aktora teatralnego i filmowego, reżysera teatralnego, producenta, absolwenta Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, występującego między innymi na deskach Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie oraz warszawskich teatrów: Rozmaitości, Nowego, Kwadrat i Komedia. Spotkanie z gościem przygotowała klasa Id wraz z wychowawczynią Sylwią Dańczak a sam wywiad poprowadziło dwóch uczniów klasy Id Tymoteusz Roczniak oraz Konrad Wójcik. Podczas spotkania pan Jerzy Bończak opowiadał nam o początkach swojej kariery, o najciekawszych rolach, swoich pasjach, przytoczył też wiele ciekawych i zabawnych anegdot.
Kolejnym gościem na tegorocznym Tygodniu Kultury w Dobiszu był Tomasz Siemoniak,
polityk, były wicepremier i Minister Obrony Narodowej, obecnie poseł na Sejm. Podczas spotkania uczniowie mieli okazję między innymi usłyszeć o początkach kariery pana posła oraz dowiedzieć się jakie ma poglądy na politykę krajową i międzynarodową. Jako absolwent handlu zagranicznego w Szkole Głównej Planowania i Statystyki (dziś Szkoła Główna Handlowa) w Warszawie oraz stypendysta Uniwersytetu w Duisburgu T.Siemoniak zaimponował Dobiszakom wytrwałością w dążeniu do celu. Spotkanie przygotowały prof. Ewa Goldnik-Ciok, prof. Marzena Zaborska i prof. Katarzyna Rukujżo a rozmowę poprowadzili Anna Mizińska i Jędrzej Majdan z 2de.
W poniedziałek gościliśmy dr Magdalenę Pinker z Wydziału Arabistyki Uniwersytetu Warszawskiego, która ciekawie opowiadała o świecie islamu, islamofobii, tłumaczeniu na inne języki Koranu oraz jego interpretacji, kulturze krajów muzułmańskich ale też o kontrowersyjnym tzw. Państwie Islamskim. Pouczające, mądre, skłaniające do refleksji o współczesnym świecie. Dziękujemy Pani doktor oraz Bartkowi i Jankowi z klasy IIc, którzy wspaniale poprowadzili spotkanie.

Jolanta Żukowska

GOŚCIE TYGODNIA KULTURY 2017 W XLIV LO IM. A. DOBISZEWSKIEGO
w piątek 10 lutego 2017


8.00 – 10.30
Sesje popularnonaukowe

klasy 2 dla klas 1 (według grafiku)
Klasy 1, 2
9.00
dr Maciej Raś

politolog, wykładowca akademicki UW
Prof. Maciej Turkiewicz
klasy 3C 3E 3F
11.00
Koncert „MAM TALENT”
Wszystkie klasy

Rok:
2009 (57)
2010 (70)
2011 (72)
2012 (61)
2013 (69)
2014 (66)
2015 (77)
2016 (74)
2017 (20)
2017
Stycze
Luty         
          Jak aktywować konto
 Szukaj:
 

 

 Strony:
  Mapa strony
Wybory samorządowe 2010
Klas
Uczniów
Absolwentów
Nauczycieli
Publikacje
Archiwalne Materiały
   Wymiana z Karlsruhe
   Akcja Kundelek SPORT

 
 Sieć:
  Forum
Poczta
Netykieta
Bezpieczeństwo
Download
FAQ

 


3274755 Unikalnych wizyt