Aktualności - XLIV Liceum Ogólnokształcące
ul. Dolna 6
00-774 Warszawa

tel. (0-22) 840-36-48
    (0-22) 841-75-98
dobisz@lo44.edu.pl
Szkoła: 
  Strona główna
Historia szkoły
Informacje
Przetargi
Zebrania z rodzicami
Dokumenty

Dyrekcja
Kadra Pedagogiczna
Rada Rodziców
Samorząd
Dzwonki
Plan lekcji
Zastępstwa
Plan nauczania
Podręczniki i programy
rok szk. 2017/2018


Gazetka Dobisz

 
Matura 2018: 
  Matura 2018 - informacje
Harmonogram matur ustnych
Instrukcja maturalna

 
Rekrutacja: 
  Promocja szkoły
Prezentacja oddziałów
Oferta edukacyjna
Proponowane oddziały
Druki do pobrania
Regulamin rekrutacji
Podstawa prawna - harmonogram

Obóz integracyjny

 

Kulturalny Dobisz: 
  Dni Qltury 2012
Dni Qltury 2013
Dni Qltury 2014
Dni Qltury 2015
Dni Qltury 2016
Dni Qltury 2017
Dni Qltury 2018

TR/TiSZ, czyli Teatr i szkołą

 

Stypendia: 
  Stypendia dla licealistów
 
Zajęcia dodatkowe: 
  Lista zajęć

Biblioteka szkolna

 


WYBORY KANDYDATA NA PATRONA SZKOŁY

W lutym br. odbyły się wybory kandydata na patrona szkoły. Najwięcej głosów (216) uzyskała kandydatura Stefana Banacha. Zgodnie z Regulaminem, wniosek o nadanie nowego patrona szkoły zostanie przekazany do Burmistrza Dzielnicy Warszawa Mokotów, a następnie będzie procedowany w Radzie Miasta Stołecznego Warszawy. Jeśli kandydat zostanie zatwierdzony przez w/w Organy, od 1 09.2018 r, szkoła przyjmie nazwę: XLIV Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Banacha.

Dokument: Protokół z przebiegu wyboru patrona
Zespół d/s wyboru patrona szkoły.


BLIŻEJ PRAWA

W dniach 22 – 23 maja uczniowie naszego liceum wzięli udział w pilotażowym programie Ministerstwa Sprawiedliwości Lekcje sprawiedliwości. Zajęcia były prowadzone przez ekspertów związanych z Instytutem Wymiaru Sprawiedliwości (https://www.iws.org.pl/) oraz Uniwersytetu Warszawskiego. Uczniowie klas I (A, B, C i F) uczestniczyli w warsztatach dotyczących praw konsumenckich. Natomiast uczniowie klas II ( C, E i F) uczestniczyli w dwugodzinnych zajęciach poświęconych prawu cywilnemu. Ta bardzo obszerna gałąź prawa ( na wydziałach prawa poświęca się jej 2,5 roku !) została młodzieży przybliżona w niezwykle przystępny sposób. Uczniowie mogli zapoznać się z najważniejszą terminologią oraz samodzielnie (pod okiem profesjonalnego prawnika) rozwiązać tzw. kazusy – dotyczyły m.in. wynajmu mieszkania, kupna samochodu, pożyczania pieniędzy.
Serdecznie dziękujemy Panom (w kolejności prowadzenia zajęć): Bartłomiejowi Gilewskiemu, Hubertowi Ryszkowskiemu, dr Maciejowi Domańskiemu, Marcinowi Rokoszowi.
Maciek TurkiewiczLekcja w Muzeum na Rakowieckiej

Dnia 18 kwietnia 2018 roku, klasa 1F była na lekcji muzealnej w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ulicy Rakowieckiej 37. Naszą przewodniczką była Pani Kinga Owczarska, która wprowadziła nas w tajniki dawnego więzienia.
Budynek został zbudowany w latach 1902-1904 przez Rosjan i służył jako areszt śledczy i miejsce egzekucji. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę więzienie w dalszy ciągu pełniło swą funkcję. W czasie II wojny światowej było tu wiezienie niemieckie. Po wybuchu powstania warszawskiego SS rozstrzelało na dziedzińcu około 600 więźniów. W obliczu nieuchronnej śmierci osadzeni podnieśli bunt i dzięki pomocy mieszkańców Mokotowa kilkuset więźniów zdołało uciec. Po wojnie niezniszczone więzienie zostało reaktywowane i stało się symbolem komunistycznego terroru w Polsce. Na terenie więzienia wykonano ponad 350 wyroków śmierci a liczba osób zakatowanych w trakcie śledztwa pozostaje nieznana. Przez kolejne lata trwania systemu komunistycznego przez Rakowiecką przewinęły się tysiące osób zatrzymanych z powodów politycznych. To właśnie przy Rakowieckiej więziono i zamordowano m.in. takich bohaterów narodowych jak: gen. August Fieldorf ps. Nil, mjr Zygmunt Szendzielarz ps. Łupaszko, mjr Hieronim Dekutowski ps. Zapora, rtm. Witold Pilecki. Najgorzej było w latach stalinowskich, ale i w okresie stanu wojennego też przetrzymywano tu ludzi Solidarności.
Muzeum nie jest jeszcze w pełni gotowe. Nadal trwają prace badawcze - komuniści zacierali ślady swojej działalności. Niemniej była to wstrząsająca lekcja najnowszej historii Polski. Oglądane na własne oczy miejsca tortur, poplamione krwią ściany przyprawiały uczniów o dreszcze. Myślę, że ta bolesna prawda o Polsce czasów komunizmu na zawsze pozostanie w ich pamięci.

Jadwiga Cuper


Dzień Irlandzki w Instytucie Anglistyki

8 maja 2018 r. Instytut Anglistyki Uniwersytetu Warszawskiego zorganizował Dzień Irlandzki, na który zaproszono uczniów kilku warszawskich liceów. Z naszej szkoły udział w spotkaniu wzięły uczennice klasy IE – Michalina Bauer, Zuzanna Borejko, Gabriela Bieńko, Paula Kowalczyk i Julia Pela, wraz z opiekunem p. Ewą Goldnik-Ciok. Spotkanie rozpoczęło się o godz. 14.00 pokazem tańca irlandzkiego w wykonaniu Ani i Karoliny z zespołu Treblers, połączone z nauką podstawowych kroków. Kolejny punkt programu to kilka prezentacji poświęconych kulturze Irlandii, przygotowanych przez wykładowców i studentów Instytutu Anglistyki.


Ewa Goldnik-Ciok

ZAKOŃCZENIE ROKU KLAS 3


W piątek 27 kwietnia klasy III spotkały się w murach naszego liceum, aby w uroczysty sposób zakończyć rok szkolny. W trakcie uroczystości padło wiele wzruszających słów, podziękowań, pojawiły się gratulacje dla wyróżnionych i wspomnienia.
Program artystyczny przygotowali uczniowie klasy IID z wychowawcą, prof. Sylwią Dańczak.
Wszystkim maturzystom życzymy wielu sukcesów na dalszych etapach ich życia, a przede wszystkim udanego maja!

Wspominajcie i odwiedzajcie nas.
Małgorzata Reszko-Kurek


3 maja w Dobiszu

26 kwietnia klasy 1B, 2e z gościnnym udziałem klasy 2c wraz z wychowawczyniami p. Agnieszką Baloge oraz p. Katarzyną Rukujżo wystawiły przedstawienie z okazji Święta 3 Maja. Duże zaangażowanie wszystkich uczestników zaowocowało i w rezultacie możemy poszczycić się wspaniałym występem. Gratulujemy i dziękujemy wszystkim, którzy włożyli w to trud i serce.

Foto Zuzia L. z klasy 1B

Za nami kolejna, 6. już edycja Konkursu Języka Angielskiego Tongue Twister

W tym roku konkurs cieszył się niezwykle dużym zainteresowaniem. Wzięło w nim udział ponad 300 uczniów z kilkunastu warszawskich gimnazjów. 11 kwietnia gościliśmy w naszych progach uczestników II etapu – w sumie ponad 100 osób. Spośród nich, 24 kwietnia 2018 r. nagrodziłyśmy 11 uczestników.
Tongue Twister to konkurs skierowany do młodzieży gimnazjalnej. Celem tego konkursu jest zainteresowanie uczniów nauką języka angielskiego oraz samodzielnym pogłębianiem wiedzy o kulturze krajów anglojęzycznych.
Pierwsza edycja konkursu, która odbyła się w 2013 roku, spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem. Zgłosiło się do nas aż dziesięć szkół gimnazjalnych z pięciu dzielnic Warszawy.
Kolejne edycje konkursu, które odbyły się w 2014, 2015, 2016 i 2017 roku, również spotkały się z ogromnym zainteresowaniem zarówno uczniów szkół, które wzięły udział w I edycji, jak również kilku kolejnych gimnazjów.
Zwycięzcy oraz osoby wyróżnione otrzymały dyplomy oraz nagrody rzeczowe: książki do nauki języka angielskiego, słowniki oraz karty upominkowe do zrealizowania w salonach Empiku, gadżety elektroniczne i wiele innych.
W kolejnych latach planowana jest organizacja kolejnych edycji konkursu Tongue Twister. Mamy nadzieję, że konkurs ten wpisze się na wiele lat w kalendarz corocznych imprez organizowanych przez naszą szkołę oraz będzie się spotykał z dużym zainteresowaniem warszawskich gimnazjalistów, też po reformie uczniów klas VI-VIII szkół podstawowych.
Małgorzata Reszko-Kurek


Podziekowania:Rok:
2009 (57)
2010 (70)
2011 (72)
2012 (61)
2013 (69)
2014 (66)
2015 (77)
2016 (74)
2017 (107)
2018 (45)
2018
Stycze
Luty
Marzec
Kwiecie
Maj         
          Jak aktywować konto
 Szukaj:
 

 

 Strony:
  Mapa strony
Projekty uczniiów
Archiwalne materiały
SPORT

 
 Sieć:
  Forum
Poczta
Netykieta
Bezpieczeństwo
Download
FAQ

 


3894830 Unikalnych wizyt