Artykuł: Dni Qltury 2014 - XLIV Liceum Ogólnokształcące

dobisz@lo44.edu.pl
REKRUTACJA 2017/2018 - WITAMY KANDYDATÓW DO DOBISZA - ZAPRASZAMY!

rok szk. 2016/2017

Gazetka Dobisz

Matura 2017:
  Matura 2017 - informacje

Materiały promocyjne

DNI QLTURY 2014

Poniżej kilka przydatnych informacji (w postaci plików PDF) dotyczących nadchodzących imprez:
  • Zasady orgranizacyjne
  • Terminarz - kolejne dni będą wrzucane wieczorem dnia poprzedniego:

CULTURA ANIMI (uprawa umysłu)
    (.......)

Czymże bez ciebie bylibyśmy nie tylko my, ale czym byłoby w ogóle ludzkie życie? Tyś pozakładała miasta, ty rozproszonych ludzi powołałaś do życia społecznego, ty zespoliłaś ich między sobą najpierw przez wspólne osiedla, później przez małżeństwa, a wreszcie przez wspólnotę mowy i pisma. Tyś wynalazczynią praw, nauczycielką dobrych obyczajów i ładu.....

Marcus Tullius Cicero w Disputationes Tusculanae

(.....)
    Kultura jest dobrem zbiorowym i zbiorowym dorobkiem, owocem twórczego i przetwórczego wysiłku niezliczonych pokoleń (...)

Stefan Czarnowski Kultura
    socjolog, folklorysta i historyk kultury, profesor Uniwersytetu Warszawskiego.

3.........2.........1..........0

S T A R T W TYDZIEŃ QLTURY ©

Jak co roku, od lat ruszył, co prawda z małymi przeszkodami (hydrozagadka?) nasz TYDZIEŃ z Kulturą i to przez duże K. Czekaliśmy wszyscy na ten poniedziałek, bowiem program naszej tygodniowej imprezy wygląda imponująco. Zaproszonych gości i to znakomitych co niemiara, przygotowania poczynione, ciekawość, jak to będzie….
    Pierwsza lekcja przeszła szybko, potem o godzinie 9.00 klasy 1 i 2 czekały na sali gimnastycznej na pierwszego gościa – pana Piotra Rubika. Znakomitego muzyka, kompozytora, dyrygenta, producenta muzycznego. Nie ukończył studiów kompozycji i dyrygentury, jest w tych dziedzinach samoukiem, jakże genialnym, a jego kompozycje muzyczne są perełkami, mającymi charakterystyczną linię melodyczną, rytm i teksty śpiewane przez piosenkarzy, którzy nie celebrują pierwszych stron gazet, ale ich głosy i interpretacja tekstów, wraz z muzyką pana Piotra są ucztą dla „ucha i ducha” Spotkanie poprowadzili Partycja Bielawska, Ola Piwowarska i Arek Wieczorek z kl. 2E (opieka pani prof. Nagajek)

10.30 - przybywa pan Marcin Meller, dziennikarz i prezenter telewizyjny związany z TVN, felietonista i reporter Newsweeka Polska. Z wykształcenia historyk, były działacz NZS-u i Pomarańczowej Alternatywy. Kontrowersyjny, niepokorny. Z jego wypowiedziami można się nie zgadzać, ale profesjonalizmu i dziennikarskiego pazura nie można mu odmówić. Z gościem rozmawiała Ania Zielińska z kl. 1E. i Filip Misiło z kl. 3b (opieka panie prof. M. Reszko-Kurek i S. Dańczak)

A teraz Melpomena oraz dziesiąta i jedenasta Muza – czyli świat filmu i telewizji.
    W samo południe powitaliśmy w naszych skromnych progach pana Rafała Królikowskiego - znakomitego aktora teatralnego i filmowego, laureata nagrody im. Z. Cybulskiego. Zagrał wiele wspaniałych ról teatralnych i filmowych - wymieńmy choć kilka - Pierścionek z orłem w koronie, Zemsta, Pożegnanie z Marią, Śluby Panieńskie, Dzieje Mistrza Twardowskiego itd. Współpracował z wieloma znanymi reżyserami - Wajdą, Łomnickim, Łapickim, Zapasiewiczem, Lipińską . Lista jest jeszcze dłuższa, tak jak i dorobek artysty. Pan Królikowski potrafił nawiązać doskonały kontakt z młodzieżą, na koniec wspólnie z uczniami nakręcił mini-teledysk, przypominający finałowe sceny musicalu „ Grease” . Rozmowę z panem Królikowskim poprowadziły uczennice klasy 3e Julia Sobieraj i Ola Świerczewska pod medialną opieką pani prof. B. Kozakowskiej.

Ostatnim gościem w tym dniu był pan Cezary Kosiński - znany aktor filmowy, telewizyjny i teatralny. Chciał być architektem, a został aktorem. Choć bliższy jak mówi jest mu teatr, to jednak film i telewizja przyniosła mu rozgłos i popularność. Takie filmy jak „ Dług”, „Pan Tadeusz”, „Spona”, „Pianista” , czy serial „Na dobre i złe”, gdzie wcielił się w postać dr Meyera przyniosły mu rozgłos. Lubi muzykę i dobrą literaturę. Rozmowę z panem Cezarym Kosińskim przygotowali i poprowadzili - Zosia Terlecka i Patryk Krupa z kl. 2a pod opieką pani prof. E. Ciok

Więcej na kolejnej stronie

Strona 1 z 5 1 2 3 4 > >>