Artykuł: Dni Qltury 2014 - XLIV Liceum Ogólnokształcące

Matura 2017:
  Matura 2017 - informacje

Materiały promocyjne
Harmonogram rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych

Wymiana międzynarodowa Warsztaty artystyczne
   Teatr Francuskojęzyczny
   Zespół Artystyczny
   Koło Biblijne
   Koło Biologiczne
   Koło Brydżowe
   Koło Geograficzne
   Koło Sportów Obronnych
   Koło PCK Konkurs biblijny "Hieronimus"
Przedsiębiorczość
  "Zostać Inwestorem"
  Gra giełdowa SIGG9

DNI QLTURY 2014

Poniżej kilka przydatnych informacji (w postaci plików PDF) dotyczących nadchodzących imprez:
  • Zasady orgranizacyjne
  • Terminarz - kolejne dni będą wrzucane wieczorem dnia poprzedniego:

CULTURA ANIMI (uprawa umysłu)
    (.......)

Czymże bez ciebie bylibyśmy nie tylko my, ale czym byłoby w ogóle ludzkie życie? Tyś pozakładała miasta, ty rozproszonych ludzi powołałaś do życia społecznego, ty zespoliłaś ich między sobą najpierw przez wspólne osiedla, później przez małżeństwa, a wreszcie przez wspólnotę mowy i pisma. Tyś wynalazczynią praw, nauczycielką dobrych obyczajów i ładu.....

Marcus Tullius Cicero w Disputationes Tusculanae

(.....)
    Kultura jest dobrem zbiorowym i zbiorowym dorobkiem, owocem twórczego i przetwórczego wysiłku niezliczonych pokoleń (...)

Stefan Czarnowski Kultura
    socjolog, folklorysta i historyk kultury, profesor Uniwersytetu Warszawskiego.

3.........2.........1..........0

S T A R T W TYDZIEŃ QLTURY ©

Jak co roku, od lat ruszył, co prawda z małymi przeszkodami (hydrozagadka?) nasz TYDZIEŃ z Kulturą i to przez duże K. Czekaliśmy wszyscy na ten poniedziałek, bowiem program naszej tygodniowej imprezy wygląda imponująco. Zaproszonych gości i to znakomitych co niemiara, przygotowania poczynione, ciekawość, jak to będzie….
    Pierwsza lekcja przeszła szybko, potem o godzinie 9.00 klasy 1 i 2 czekały na sali gimnastycznej na pierwszego gościa – pana Piotra Rubika. Znakomitego muzyka, kompozytora, dyrygenta, producenta muzycznego. Nie ukończył studiów kompozycji i dyrygentury, jest w tych dziedzinach samoukiem, jakże genialnym, a jego kompozycje muzyczne są perełkami, mającymi charakterystyczną linię melodyczną, rytm i teksty śpiewane przez piosenkarzy, którzy nie celebrują pierwszych stron gazet, ale ich głosy i interpretacja tekstów, wraz z muzyką pana Piotra są ucztą dla „ucha i ducha” Spotkanie poprowadzili Partycja Bielawska, Ola Piwowarska i Arek Wieczorek z kl. 2E (opieka pani prof. Nagajek)

10.30 - przybywa pan Marcin Meller, dziennikarz i prezenter telewizyjny związany z TVN, felietonista i reporter Newsweeka Polska. Z wykształcenia historyk, były działacz NZS-u i Pomarańczowej Alternatywy. Kontrowersyjny, niepokorny. Z jego wypowiedziami można się nie zgadzać, ale profesjonalizmu i dziennikarskiego pazura nie można mu odmówić. Z gościem rozmawiała Ania Zielińska z kl. 1E. i Filip Misiło z kl. 3b (opieka panie prof. M. Reszko-Kurek i S. Dańczak)

A teraz Melpomena oraz dziesiąta i jedenasta Muza – czyli świat filmu i telewizji.
    W samo południe powitaliśmy w naszych skromnych progach pana Rafała Królikowskiego - znakomitego aktora teatralnego i filmowego, laureata nagrody im. Z. Cybulskiego. Zagrał wiele wspaniałych ról teatralnych i filmowych - wymieńmy choć kilka - Pierścionek z orłem w koronie, Zemsta, Pożegnanie z Marią, Śluby Panieńskie, Dzieje Mistrza Twardowskiego itd. Współpracował z wieloma znanymi reżyserami - Wajdą, Łomnickim, Łapickim, Zapasiewiczem, Lipińską . Lista jest jeszcze dłuższa, tak jak i dorobek artysty. Pan Królikowski potrafił nawiązać doskonały kontakt z młodzieżą, na koniec wspólnie z uczniami nakręcił mini-teledysk, przypominający finałowe sceny musicalu „ Grease” . Rozmowę z panem Królikowskim poprowadziły uczennice klasy 3e Julia Sobieraj i Ola Świerczewska pod medialną opieką pani prof. B. Kozakowskiej.

Ostatnim gościem w tym dniu był pan Cezary Kosiński - znany aktor filmowy, telewizyjny i teatralny. Chciał być architektem, a został aktorem. Choć bliższy jak mówi jest mu teatr, to jednak film i telewizja przyniosła mu rozgłos i popularność. Takie filmy jak „ Dług”, „Pan Tadeusz”, „Spona”, „Pianista” , czy serial „Na dobre i złe”, gdzie wcielił się w postać dr Meyera przyniosły mu rozgłos. Lubi muzykę i dobrą literaturę. Rozmowę z panem Cezarym Kosińskim przygotowali i poprowadzili - Zosia Terlecka i Patryk Krupa z kl. 2a pod opieką pani prof. E. Ciok

Więcej na kolejnej stronie

Strona 1 z 5 1 2 3 4 > >>