Artykuł: Dni Qltury 2014 - XLIV Liceum Ogólnokształcące

ŚRODA

Od samego rana nauka. Trochę trudno się skupić na lekcjach, kiedy jeszcze przeżywa się dni poprzednie i już myślami jest przy najbliższych imprezach. Ale do południa wytrzymać trzeba. C'est la vie ! I nareszcie ….. w samo południe przybywa długo oczekiwany gość.
ANDRZEJ GRABOWSKI - aktor teatralny, filmowy, kabaretowy, telewizyjny, stand-uper , a do tego wokalista, absolwent PWST w Krakowie, przez wiele lat aktor krakowskiego teatru im. Słowackiego. Pan Andrzej Grabowski przybył na spotkanie z żoną Anitą Kruszewską. Pan Grabowski wcale nie zamierzał zostać aktorem, tylko księdzem. Ale widać kapłańskie życie nie było mu pisane, więc aktorem został. I to wszystko przez brata Mikołaja (aktor i reżyser ). Mikołaj studiował w PWST w Krakowie i życie studenckie przyszłych komediantów spodobało się panu Andrzejowi. Ale ostateczną decyzję o aktorstwie podjął po nocy przegadanej z Janem Nowickimjuż wtedy popularnym aktorem , który w tym czasie odniósł już znaczny sukces medialny. I wierny tej decyzji jest do dnia dzisiejszego. Postaciom , które gra daje w pewien sposób swoją osobowość, choć określanie jej nie jest takie proste, ale nie utożsamia się z nimi To aktor buduje postać i sprawia, czy zostanie ona w pamięci widzów, czy odejdzie w niepamięć. Panu Andrzejowi z pewnością niepamięć nie zagraża, ponieważ jego dorobek zawodowy mówi sam za siebie. Mimo, że wystąpił w kilkudziesięciu filmach i kilkunastu serialach , to szczególną popularność przyniosła mu rola Ferdynanda Kiepskiego z serialu „Świat według Kiepskich”, którą obecnie darzy wielkim sentymentem, a spotkania z widzami utwierdziły go w przekonaniu, że grać Ferdka warto i nie przejmować się tym , co piszą o nim w gazetach. Wspomniał również o innych rolach, które są dla niego ważne – w serialach „Bożej podszewce” i „PitBull”. Ma za sobą też debiut wokalny. Nagrał płytę z piosenkami, z muzyką Marcina Lamcha, Przemysława Pacana i Krzysztofa Niedźwieckiego, który skomponował większość utworów, oraz tekstami przyjaciół, min. Jana Nowickiego, Jana Wołka, Krzysztofa Nowaka, Andrzeja Poniedzielskiego. Rozmowę z panem Grabowskim poprowadzili Agata Klonecka i Łukasz Moskwiak z kl. 1c pod opieką pani prof. J. Żukowskiej.

Drugim ważnym i oczekiwanym tego dnia gościem była pani GRAŻYNA SZAPOŁOWSKA - aktorka filmowa, teatralna i telewizyjna, absolwentka PWST w Warszawie, wielokrotnie nagradzana polskimi nagrodami filmowymi – „Złota Kaczka, Orły”. Piękna , utalentowana, „dama polskiego kina” Ma na swoim koncie kilkadziesiąt ról filmowych, telewizyjnych, teatralnych - „ Noc czerwcowa, Hamlet,, Pan Tadeusz, Medium, Biała wizytówka, Nadzór, Lata dwudzieste, lata trzydzieste, Krótki film o miłości” - są tylko kilkoma tytułami, a obejrzenie wszystkich filmów z jej udziałem, to co najmniej kilkadziesiąt godzin projekcji. Pani Grażyna mówiła o swoim dorobku filmowym, pracy w filmie i teatrze, jakie role lubi, jakich by nigdy nie zagrała , jak wygląda jej normalny dzień bez gry w filmie i wtedy, kiedy gra. Napisała też autobiograficzną powieść –„Ścigając pamięć”, która jest jej emocjonalną podróżą w świecie realnym i umysłowym. Życie codzienne przeplata się z przeszłością , ze wspomnieniami z dzieciństwa, , spotkań i podróży, planów filmowych, teatralnych. Autorka, która na zewnątrz wydaje się być chłodną , opanowaną osobą, pokazuje zupełnie inną twarz, wrażliwej i uważniej obserwatorki , której oczyma oglądamy otaczającą rzeczywistość. Spotkanie upłynęło w bardzo miłej atmosferze, odważni zadawali pytania, zachęcani przez panią Grażynę, Widać było, że pani Szapołowska lubi młodzież i dobrze się czuje w jej towarzystwie. Rozmowę poprowadzili - Justyna Konopczyńska i Hubert Kowalewski z kl. 3b pod opieką pani prof. Marzeny Zaborskiej.

Więcej na kolejnej stronie

Strona 3 z 5 < 1 2 3 4 5 >