Relacja z Dni Qltury 2011 - XLIV Liceum Ogólnokształcące
ul. Dolna 6
00-774 Warszawa

tel. (0-22) 840-36-48
    (0-22) 841-75-98
lo44@lo44.edu.pl
25 kwietnia 2019 r. - godz. 17 00    Dzień Otwarty dla KANDYDATÓW do klas pierwszych   ZAPRASZAMY!
Szkoła: 
  Strona główna
Historia szkoły
Informacje
Przetargi
Zebrania z rodzicami
Dokumenty
RODO

Dyrekcja
Kadra Pedagogiczna
Rada Rodziców
Samorząd
Dzwonki
Plan lekcji
Zastępstwa
Plan nauczania
Podręczniki i programy
rok szk. 2018/2019


 
Matura 2019: 
  Matura 2019 - informacje
Harmonogram matur ustnych
Instrukcja maturalna

 
Rekrutacja: 
  Promocja szkoły
Prezentacja oddziałów
Oferta edukacyjna
Proponowane oddziały
Druki do pobrania
Regulamin rekrutacji
Podstawa prawna - harmonogram

Obóz integracyjny

 
Kulturalny Dobisz: 
  Dni Qltury 2019

Dni Qltury 2018
Dni Qltury 2017
Dni Qltury 2016
Dni Qltury 2015
Dni Qltury 2014
Dni Qltury 2013
Dni Qltury 2012

TR/TiSZ, czyli Teatr i szkoła

 

Klasa akademicka
Szanowni Państwo,

zgodnie z Uchwałą nr LXX/1946/2018 Rady Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 5 lipca 2018 r. zmienia się imię XLIV Liceum Ogólnokształcącego im. Antoniego Dobiszewskiego w Warszawie. Z dniem 1 września 2018 r. akt założycielski liceum ogólnokształcącego otrzymuje brzmienie:

XLIV Liceum Ogólnokształcące
im. Stefana Banacha
w Warszawie, ul. Dolna 6

Musimy pamiętać, że nadanie szkole imienia nie jest tylko pustym gestem, zwyczajną zmianą nazwy. To przede wszystkim wskazanie całej szkolnej społeczności – uczniom, ich rodzicom, nauczycielom, pracownikom, dyrekcji – pewnego punktu odniesienia i wyznaczenie kierunku ich wspólnych działań i dążeń. Patron to pewien symbol, idea, która scala i jednoczy. Od dziś takim punktem odniesienia będzie dla nas wybitny polski matematyk profesor Stefan Banach.
Dyrektor XLIV LOREKRUTACJA 2019/2020

Szanowni Rodzice, Drodzy Kandydaci do naszego Liceum, w roku szkolnym 2019/2020 zapraszamy

absolwentów gimnazjum (3-letni cykl kształcenia) do:
klasy 1AG z rozszerzeniem matematyki, fizyki i informatyki;
klasy 1BG z rozszerzeniem matematyki, biologii i chemii;
klasy 1CG z rozszerzeniem matematyki, geografii i wiedzy o społeczeństwie;
klasy 1DG z rozszerzeniem języka polskiego, historii i wiedzy o społeczeństwie;


Wszystkie wyżej wymienione klasy uczyć się będą języka angielskiego, drugi język obcy – do wyboru – niemiecki lub francuski.

absolwentów szkoły podstawowej (4-letni cykl kształcenia) do:
klasy 1A z rozszerzeniem matematyki, fizyki i języka angielskiego;
klasy 1B z rozszerzeniem biologii, chemii i języka angielskiego;
klasy 1C z rozszerzeniem matematyki, geografii i języka angielskiego;
klasy 1D z rozszerzeniem historii, wiedzy o społeczeństwie i języka angielskiego;

Drugi język obcy – do wyboru – niemiecki lub francuski.

Rozporządzenie MEN dotyczące rekrutacji dla absolwentów gimnazjum:
ROZPORZĄDZENIE w postaci pliku PDF

Rozporządzenie MEN dotyczące rekrutacji dla absolwentów szkoły podstawowej:
ROZPORZĄDZENIE w postaci pliku PDF

Kolejne informacje wkrótce. Zapraszamy do wizyt na naszej stronie internetowej.

Na spotkanie informacyjne zapraszamy rodziców i uczniów
25 kwietnia 2019 (czwartek) o godzinie 17:00

"Geometria przestrzenna, jakiej nie znamy", to sesja przygotowana przez uczniów klasy o profilu mat-fiz-inf, 1a z wychowawcą prof. Anną Mandecką.
Uczniowie zostali podzieleni na 7 grup, gdzie każda przygotowała inne zagadnienie związane z tematem wiodącym. Tematy były czysto teoretyczne, jak twierdzenie Eulera dla wielościanów z dowodem, ale też przykłady geometryczne w architekturze i innych dziedzinach sztuki.

Należy podkreślić, że każda z grup przygotował ciekawe prezentacje multimedialne w swoim temacie. Było różnobarwnie, naukowo, wesoło i muzycznie.
"Ukryte życie marionetek - motyw theatrum mundi w kulturze" - sesja przygotowana przez klasę IF pod opieką prof. Moniki Kozioł. Spotkanie składało się z czterech części:

 • Theatrum mundi jako metafora ludzkiego losu (wprowadzenie - Monika Kozioł).
 • "Piosenka Geppetta" (oprac. Monika Kozioł), "Lied von Geppetto" (tłum. prof. Gretchen Guevara-Kamińska), "Geppetto's song" (tłum. prof. Przemysław Konopka) - uczniowie kl. IF czytają fragmenty "Pinokia" Carlo Collodiego w trzech wersjach językowych.
 • Pinokio jako jedna z postaci commedii dell'arte - wykład połączony z prezentacją multimedialną (prowadzenie - Monika Kozioł).
 • Świat przedstawiony w bajkach i filmach fantasy (prezentacja uczniów kl. IF: Agnieszki Rusieckiej, Joanny Supryn i Karola Romaniuka).
 • Muzyczna niespodzianka (pokaz Wojtka Mięsaka - kl. IF).

 • Pod okiem prof. Marzeny Kozlowskiej odbywał się wykład popularno-naukowy pt.: "Fizyka jest ciekawa", wypełniony dużą ilością doświadczeń fizycznych wykonywanych przez uczniów.

  Do pokazów uczniowie wykorzystali urządzenia i przedmioty codziennego użytku. Mogliśmy zobaczyć między innymi butelkę "pożerającą" jajko, ciecz nienewtonowską uzyskaną z mąki ziemniaczanej, młynek z puszki Odkrywaliśmy tajniki nieba, obejrzeliśmy film z doświadczeniami fizycznymi z ciekłym azotem. Wszystkie pokazy poparte były wyjaśnieniami zachodzących w nich zjawisk fizycznych.

  Profesor Jadwiga Cuper na sesji naukowej klasy 1d wygłosiła wykład "Medycyna w czasach biblijnych". Tematyką były choroby i sposoby ich leczenia w starożytnym Egipcie, Mezopotamii i u Hebrajczyków.
  Podczas dni Qltury uczniowie klasy 1d pod przywództwem prof. Anny Lerki przygotowali sesję poświęconą tematyce Bliskiego Wschodu.

  Podczas szeregu wykładów uczestnicy spotkania zostali zapoznani z historią, środowiskiem geograficznym, kulturą regionu oraz znaczeniem świętej księgi w trzech religiach monoteistycznych (chrześcijaństwa, judaizmu, islamu). Całość uświetniły warsztaty taneczne przygotowane przez instruktorkę "tańca brzucha" oraz wykład przedstawiciela gminy żydowskiej poświęcony ich świętom.

  Klasa II b przeprowadziła sesję naukową na temat "Chemia leczy, żywi, ubiera i broni". Sesję pomogły przygotować panie prof. Dorota Chaczyńska i prof. Ewa Stachura.
  Prezentacje zespołów były ciekawe i wyczerpujące. Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy z zagrożeń, jakie niosą ze sobą związki chemiczne występujące w lekach, żywności, czy naszych syntetycznych ubraniach.

  Po prezentacji wypadałoby zostać jaroszem (pod warunkiem spożywania jarzyn tylko z upraw ekologicznych) i być odzianym w pokutny wór.

  Również w pierwszym dniu odbyło się posiedzenie jury konkursu artystycznego "50 lat Dobisza na Dolnej" w składzie:
  Anna Kościuch
  Magdalena Cienkowska
  Monika Szczęch
  oraz przedstawiciele uczniów:
  Katarzyna Wierzejska
  Angelika Piszczałowska

  Jury, po zapoznaniu się z wszystkimi zgłoszonymi pracami, zdecydowało o przyznaniu miejsca pierwszego, drugiego oraz trzech wyróżnień.
  I miejsce – Adrian Rzepko – klasa IIIg – karta prezentowa Empiku o wartości 300 zł
  II miejsce – Patryk Rutkowski – klasa Ia - karta prezentowa Empiku o wartości 200 zł

  Wyróżnienia:
  Anna Woźny – klasa IIId - karta prezentowa Empiku o wartości 50 zł
  Piotr Król – klasa IIId - karta prezentowa Empiku o wartości 50 zł
  Daniel Warniewski – klasa Ie - karta prezentowa Empiku o wartości 50 zł

  Nagrodzonym gratulujemy!!!


  Druga edycja konkursu "Talenty" tym razem z nagrodami. Uczestnicy prezentowali swoje umiejętności przed społecznością szkolną. Oceniani byli przez jury i publiczność. Nie zabrakło emocji i dobrej zabawy. Całość imprezy przygotował szkolny Samorząd i prowadzili jego przedstawiciele, niezawodni: Katarzyna Wierzejska i Łukasz Siadkowski . Śmiało można stwierdzić, że w Dobiszu nie brakuje rozlicznych talentów. Miło jest je odkrywać… Pięknym głosem, aparycją, wykonaniem i samym utworem urzekła nas Mariell Bogucka. Zdolności raperskie zaprezentował Mariusz Równy. Michał Rutkowski po raz kolejny pokazał na co go stać (ma w Dobiszu wielu fanów), pomógł mu w tym zespół: Kamila Zięcina - gitara, Adam Snopek- gitara i Jakub Kowalczyk - perkusja. Pełny profesjonalizm swojego tańca pokazała Paulina Moneta (szkoda, że występ był taki krótki, liczyliśmy na więcej). Tańcem zachwycili nas również i Viet oraz Marta Yaoko ze swoim partnerem. Piotrek Wieczorkiewicz porwał publiczność utworem Mozarta granym na gitarze. Wielkie uznanie dla Mateusza Mroczka i jego zespołu, chylimy czoło przed waszymi umiejętnościami. Widzowie bardzo żywiołowo przyjęli występ Oli Tomczyk. Piosenką zespołu "Hej" Ola wyśpiewała sobie nagrodę publiczności.

  Wszyscy uczestnicy byli równie wspaniali, jesteśmy pełni podziwu dla waszych pasji, pracy, profesjonalizmu.
  Nagrody

  W tym roku fundatorem wszystkich nagród podczas obchodów Dni Kultury jest Rada Rodziców. Nagrodzeni uczniowie otrzymali ipody oraz bony prezentowe do Empiku.
  Radzie Rodziców DZIęKUJEMY!!!!

  Wyniki Konkursu

  Jury konkursu stanęło przed bardzo trudnym zadaniem. Ocenianie tak rozlicznych talentów nie jest łatwe, trudno jest porównywać taniec ze śpiewem czy grę na instrumencie z rapowaniem. Dlatego jury przyjęło zasadę punktowania każdego występu w skali 1-6.
  I miejsce - Piotr Wieczorkiewicz I A ex aequo Mateusz Mroczek II F
  II miejsce - zespół w składzie: Michał Rutkowski III F, Kamila Zięcina II D, Adam Snopek III E, Jakub Kowalczyk III D
  III miejsce - Mariell Bogucka II E ex aequo - Mariusz Równy I A
  wyróżnienie - Janek Dębski II C
  nagroda publiczności - Aleksandra Tomczyk - I B

  GRATULUJEMY!!!
  "Postacie Historyczne" - sesja przygotowana przez uczniów klasy II E pod opieką prof. Renaty. Graczkowskiej i przy pomocy prof. Przemysława Filla. Uczniowie byli podzieleni na cztery grupy, z których każda zajęła się inną postacią historyczną. Poznaliśmy bliżej: Henryka VIII, Elżbietę I, Katarzynę II i... prawie dosłownie Winstona Churchila. Uczestnicy sesji poznali biografię wymienionych postaci, karierę polityczną, ciekawostki z życia oraz ekranizacje filmowe na temat tych osób.


  W ramach Dni Kultury w piatek klasa II E zaprosiła na spotkanie rysownika Pana Dariusza Twardocha, który uprawia malarstwo, rysunek i grafikę, a przede wszystkim specjalizuję się w malarstwie pastelowym. Dariusz Twardoch tworzy baśniowy cykl obrazów, opowiadając o świecie dwojga Ludzieńków. Postacie kukiełek, nawiązując do beztroskich lat dzieciństwa, stanowią pretekst do opowieści o dorosłym człowieku, o jego marzeniach i uczuciach: miłości, tęsknocie, samotności.
  Spotkanie podzielone było na dwie części. W pierwszej części Pan Twardoch odpowiadał na pytania przygotowane przez uczniów dotyczące jego życia zawodowego, zainteresowań, technik malarskich i codziennej pracy. Druga miała charakter mini warsztatów malarskich. Artysta za pomocą pasteli namalował obraz przedstawiający nasze spotkanie. W trakcie tworzenia udzielał praktycznych wskazówek na temat malowania.

  To spotkanie pochłonęło nas bez reszty. Było bardzo ciekawą lekcją nie tylko rysunku, ale także opowieścią o pasji, marzeniach i dążeniu do celu.

  "Wieczorek poetycki poświęcony poezji Władysława Broniewskiego" odbył się w Czytelni 7 lutego - poniedziałek.
  Program został przygotowany przez prof. Andrzeja Kosińskiego oraz grupę uczniów z klas I- III , przy współpracy Agnieszki Kaptur i Moniki Pajewskiej. Uczniowie - Joanna Rejnowicz, Ilona Gaca, Marcin Guśko, Marcin Ciechanowicz, Jan Śmigielski, Damian Lewandowski, Adam Snopek wyróżniali się piękną recytacją utworów poety. Szczególnie ciekawą interpretację wiersza "Rozmowa z historią" przedstawił Michał Rutkowski z klasy trzeciej.
  Na spotkanie z poezją zaproszone były wybrane grupy uczniów pod opieką prof. Anety Nagajek i prof. Moniki Kozioł, a także goście z zewnątrz, znawcy twórczości Broniewskiego - poetka Aldona Kraus, polonistka Elżbieta Jarmoszuk i Zbigniew Wasiewicz, historyk.

  Liczymy na to, że nie będzie to jedyne spotkanie z poezją.


           
            Jak aktywować konto
   Szukaj:
   

   

   Strony:
    Mapa strony
  Projekty uczniiów
  Archiwalne materiały
  SPORT

   
   Sieć:
    Poczta
  Netykieta
  Bezpieczeństwo


   
  Stypendia: 
    Stypendia dla licealistów
   
  Zajęcia dodatkowe: 
    Lista zajęć

  Biblioteka szkolna

   


  4332228 Unikalnych wizyt