Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie,
w ramach szkolnych obchodów Dnia Europy oraz 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej – wraz z uczniami klas o profilu matematyczno-geograficznym: 1C i 1F – przygotowaliśmy wystawę, poświęconą kulturze europejskich krajów. Przyglądamy się temu, co – zdaniem uczniów – jest warte Państwa uwagi. Europa to dla nas przede wszystkim wspólnota, pojmowana nie jako wyimaginowany twór, ale głęboko zakorzeniona jedność, dlatego też tegoroczny Dzień Europy postanowiliśmy poświęcić kulturze, czyli dobru, na którym udało się zbudować podwaliny pod niezwykle ważny projekt, jakim była Wspólnota Europejska. To właśnie chcieliśmy zaakcentować podczas tworzenia okolicznościowej wystawy.
Jednocześnie staraliśmy się w swojej refleksji połączyć dwa wymiary – geograficzny, związany z rozszerzeniami realizowanymi przez uczniów, którzy są autorami wystawy, a także humanistyczny, dający możliwość wglądu w to, co naprawdę istotne – w sprawy ważne, takie jak istotne problemy narodów.
Jak pisał Ferdinand Tönnies: „Ludzie żyjący we wspólnocie należą w z a j e m n i e do siebie i czerpią korzyści oraz posiadają i użytkują w s p ó l n e d o b r a”. Wierzymy w siłę jedności, w siłę wspólnoty, która polega na tym, że wzajemnie korzystamy z wytworów narodów i nawzajem szanujemy swoją wolność oraz odrębność. W tym szczególnie trudnym czasie, gdy – od ponad dwóch lat – wojenna zawierucha puka do drzwi UE, marzy nam się wspólna Europa, której historia nie będzie już pisana krwią, lecz opierać się będzie na poszanowaniu filarów naszej cywilizacji – prawdy, dobra i piękna. Nasi uczniowie zdecydowali się przybliżyć Państwu twórczość wybranych artystów z różnych gałęzi sztuki. Liczymy, że każdy z Państwa znajdzie wśród nich kogoś, kto trafi do Państwa estetyki. Zaprezentowane postaci nie należą bowiem tylko do tego, co w refleksji literaturoznawczej zwykło nazywać się kulturą wysokoartystyczną, lecz także – do szeroko pojętej popkultury. Kończymy refleksją Stefana Czarnowskiego: „Kultura jest dobrem zbiorowym i zbiorowym dorobkiem, owocem twórczego i przetwórczego wysiłku niezliczonych pokoleń”.
Zapraszamy do zapoznania się z wystawą
Kuratorzy:
Renata Graczkowska
Dariusz Żółtowski
wraz z uczniami klas IC i IF