TYDZIEŃ Z GEOGRAFIĄ „Krajobrazy mojej ojczyzny”

Po raz pierwszy w naszej szkole w dniach 27-31.05.19 r. odbył się Tydzień z Geografią. Był to czas poświęcony poznawaniu krajobrazów „mojej ojczyzny”.

Tydzień z Geografią rozpoczęła uroczystość nadania pracowni geograficznej imienia prof. Jerzego Kondrackiego. Tego samego dnia odbyła się również lekcja otwarta „Zróżnicowanie krajobrazowe regionów fizyczno-geograficznych Polski”. Podczas zajęć grupowych uczniowie klas geograficznych (2c i 2e) wykorzystując barwne fotografie wybranych regionów Polski, atlasy geograficzne, kontury podprowincji, dokonywali klasyfikacji wybranych mezoregionów i makroregionów Polski (zgodnie z podziałem fizyczno-geograficznym prof. J. Kondrackiego), wyróżniali cechy krajobrazu tych regionów, wyjaśniając przyczyny różnorodności krajobrazowej naszego kraju.

28.05.2019 uczniowie klasy 2e uczestniczyli w całodniowej wycieczce do Kampinoskiego Parku Narodowego, podczas której min.: poznawali elementy i typy krajobrazów (krajobraz pierwotny, naturalny, kulturowy i zdewastowany), estetykę i piękno krajobrazu, pozytywne i negatywne skutki ingerencji człowieka w krajobraz, typów lasów, rozpoznawali podstawowe gatunki drzew i krzewów.

29.05.2019 klasa Id uczestniczyła w zajęciach terenowych okolic szkoły: „Krajobraz mojej małej ojczyzny”. Każda z grup miała za zadanie określenie położenie szkoły przy użyciu mapy topograficznej i GPS, wyróżnienie elementów krajobrazu, określenie negatywnych zmian w krajobrazie i ich konsekwencji, wskazanie obszarów cechujących się ładem i nieładem przestrzennym oraz określenie tożsamości krajobrazu okolic szkoły.

W dniach 29.05-01.06.2019 r. uczniowie klasy 2C uczestniczyli w trzy dniowych warsztatach terenowych na Wyżynie Lubelskiej, podczas których poznawali krajobrazy wyżynne.  Młodzież brała udział w zajęciach z geomorfologii, gleboznawstwa (analiza odkrywki glebowej) i meteorologii częściowo oparte na zasobach ZOOM Natury w Janowie Lubelskim. Odwiedziła również muzeum przyrodnicze w Ośrodku Edukacji Ekologicznej, gdzie odbyło się fascynujące spotkanie z owadami, które w skali mikro prezentowały wdzięki niewidoczne gołym okiem.  Duże okazy (straszyki, karaczany) wzbudziły zarówno strach jak i ciekawość przed bliskim kontaktem. Podczas zajęć z mapą wykorzystywano aplikację Locus Map umożliwiająca zastosowanie skali w praktyce, marsz na azymut i odczytywanie współrzędnych geograficznych. Podczas zajęć sportowych emocji dostarczyła Wieża Mocy czyli: tyrolka nad jeziorem, skok pionowy i diabelskie wahadło. Próba sił na ściance strażackiej wyeliminowała część uczestników. Pozorowanie ratownictwa na polu walki pokazało, że trzeba wzmocnić kondycję i umiejętność współpracy w grupie.  Dużo zabawy dał udział w laserowym łucznictwie i laserowym paintballu. Bez szkód w ubraniu i bez bólu młodzież ćwiczyła celność, szybkość i zespołową strategię.  Nawet w nocy czekały zajęcia – tym razem w lekkim deszczu podchody z zadaniami do rozwiązania i elementami strachu. 

Podczas „Tygodnia z geografią” odbył się również konkurs szkolny pt. „Warszawskie krajobrazy, ład czy bezład przestrzenny”. Uczniowie mieli do wykonania poster lub obraz/grafikę obrazujący typy wielkomiejskich krajobrazów kulturowych i przyrodniczo-kulturowych. Zwycięzcy konkursu to: Julia Twarowska z 2e – I miejsce, Filip Dukaczewski z 2e – II miejsce, Zofia Szwałek z 1a – III miejsc.

Zajęcia w Janowie Lubelskim

Zajęcia w Kampinowskim Parku Narodowym

Zajęcia w Parku Morskie Oko

KALENDARZ WYDARZEŃ

październik 2024
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

PRZYDATNE LINKI