DZIAŁAJ LOKALNIE

Kolejne warsztaty przyrodnicze tym razem z klasą 1B przebiegły pod hasłem „zacznij tam gdzie jesteś” (czyli sala nr 90 i okolica szkoły), wykorzystaj to co masz (drewienka, rurki trzcinowe, nasiona, worki jutowe, plastikowe butelki, szmatki), zrób to co możesz (efekty starań oceńcie sami).
Zostały wybudowane kolejne domki a wręcz apartamenty dla zapylaczy. Rozstawione wśród szkolnej zieleni ucieszą murarki ogrodowe, motyle, chrząszcze, skorki, bzygi, osy, trzmiele i pszczoły. Coraz więcej betonowych przestrzeni w miastach, używanie chemicznych środków ochrony roślin powoduje że zapylacze giną w niepokojąco szybkim tempie.

Został zasiany przed frontem szkoły mały obszar łąki kwietnej. Na jej wzrost i zakwit trzeba trochę poczekać, ale dlaczego jest lepsza niż zwykły trawnik? Jest kolorowa, daje pożywienie dzikim zapylaczom, pomaga magazynować wodę, nie wymaga koszenia ani stosowania nawozów, pomaga walczyć ze smogiem i ochładza powietrze. Ten nowy fragmencik leży tuż obok jeżowego domku. Przy okazji uzupełnione zostały pojemniki z wodą wystawione dla jeży i ptaków. To szczególnie ważne w taką bezdeszczową pogodę. Woda ratuje życie.

Kącik roślinny w sali 90 zyskał nowy wystrój – osłonki w materiału jutowego ukryły brzydkie doniczki. Na ścianie wiszą kwietniki zrobione z plastikowych butelek. Mają funkcję samo podlewających się pojemników: poprzez szmatkę zanurzoną w wodzie następuje powolne nasiąkanie podłoża. To przykład wykorzystania plastikowych odpadów.

Materiały na warsztaty zostały sfinansowane przez Biuro Edukacji m.st. Warszawy w ramach Warszawskich Inicjatyw Edukacyjnych i projektu: „Banach przyjazny środowisku...”

Katarzyna Mijakowska