Dzień PATRONA

Rocznica urodzin profesora Stefana Banacha

Stefan Banach (ur. 30 marca 1892 w Krakowie, zm. 31 sierpnia 1945 we Lwowie) – polski matematyk, jeden z przedstawicieli lwowskiej szkoły matematycznej. Pewnego dnia Hugo Steinhaus przechodząc Plantami w Krakowie usłyszał rozmowę dwóch mężczyzn. Pewnie przeszedłby obojętnie, gdyby nie wychwycił słów „całka Lebesgue’a”. Postanowił zapoznać się z dyskutantami. Jednym z nich był Stefan Banach. Młody matematyk bardzo szybko znalazł rozwiązania problemów naukowych, nad którymi Steinhaus pracował od dłuższego czasu.

To przypadkowe spotkanie było początkiem wielkiej, chociaż niestandardowej, kariery naukowej Stefana Banacha. Nie mając dyplomu ukończenia studiów, uzyskał zgodę na przedstawienie pracy doktorskiej, potem habilitacji, a mając 30 lat został mianowany profesorem Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. Tworzył Lwowską Szkołę Matematyczną, słynną polską szkołę naukową specjalizującą się w analizie funkcjonalnej. Mimo poważnych zasług i funkcji seminaria i dyskusje naukowe najczęściej prowadził poza murami uczelni, w kawiarni Szkockiej.

W rocznicę jego urodzin wspominamy profesora Stefana Banacha jako wielkiego matematyka i nauczyciela, patriotę, przyjaciela młodzieży, barwną osobowość, Patrona naszego Liceum. Z nadzieją, że w przyszłym roku szkolnym będziemy mogli obchodzić Dzień Patrona wspólnie, w naszej szkole.

W rocznicę urodzin prof. Stefana Banacha podajemy wyniki szkolnego konkursu o Janie Kowalewskim, matematyku i kryptologu, którego wiedza i umiejętności pozwoliły dowództwu Wojska Polskiego, podczas wojny polsko-bolszewickiej, mieć wgląd w plany wojenne nieprzyjaciela.

Grand Prix dla Stanisława Siemińskiego (klasa 2 dg) „Trzynastozgłoskowcem rzecz o Janie Kowalewskim pisana”. Oto fragment:

„Na równi sobie cenię jak twe szyfrów biuro,
Od którego sztab mój ku powszechnej uciesze
Czytelne dostawał przechwycone depesze,
dzięki nim o wojskach wrogich tyle wiedziałem,
jakbym ja sam miał być ich własnym generałem”

I miejsce – Bartłomiej Kulej (klasa 2 bg)
2 miejsce (ex aequo) – Monika Leja (klasa 2 bg), Zoe Zielińska (klasa 2 a).

Wyróżnienia dla: Anny Redzisz (klasa III d), Marcina Matusika (klasa III d), Angeliki Chojeckiej (klasa II c), Anny Laseckiej (klasa II c).

Gratulacje i podziękowania za udział w konkursie,

zespół ds. organizacji Dnia Patrona