Fizyka na UW

Ćwiczenia z fizyki na Uniwersytecie Warszawskim w Wydziale Fizyki.

Uczniowie klas 3A i klasy 2A wzięli udział w ćwiczeniach labolatoryjnych z termodynamiki i optyki m.in.:

• Ciepło Joule’a.
  • Przemiany gazowe: izotermiczna i izochoryczna.
  • Interferencja i dyfrakcja światła laserowego.
  • Widma świecenia pierwiastków. Początkowo w planie było też wyznaczanie promieniowania radonu.

Zajęcia odbywały się w niewielkich grupach pod kierunkiem doktorantów Wydziału Fizyki z wykorzystaniem najnowocześniejszego sprzętu do wykonywania pomiarów fizycznych. Po pokazach młodzież mogła podziwiać komorę z ciałem promieniotwórczym i obserwować na żywo przebieg eksperymentu. Czas niezbędny na schłodzenie pokrywał się z czasem wykonywania doświadczeń w grupach.

Znakomita organizacja zajęć i bezcenne wskazówki prowadzących zajęcia dały możliwość oceny swoich umiejętności. Wielu uczniów poradziło sobie znakomicie z wykonaniem zaawansowanych pomiarów. Niezbędna wiedza matematyczna to m.in. wykonywanie wykresów na podstawie tabeli z wynikami doświadczeń, umiejętność wyciągania wniosków ze sporządzonych wykresów. Uczniowie otrzymali szereg materiałów z notatkami z zajęć.
Czas przeznaczony na wykonywanie eksperymentów został wykorzystany w całości. Zajęcia odbywały się pod opieką nauczycieli fizyki, którzy wcześniej przygotowywali młodzież z niezbędnej teorii do wykonywania eksperymentów. Pełne zadowolenie wielu uczniów, satysfakcja z poznania tajników eksperymentu oraz niekonwencjonalne podejście do nauczania wyróżnia bardzo grupę uczniów z klas mających rozszerzenie z fizyki.

Ryszard Kołodziej