Nadanie imienia pracowni geograficznej

Pracownia geograficzna (sala 57) w XLIV L O im. Stefana Banacha w Warszawie w dniu 27 maja 2019 r. otrzymała imię profesora Jerzego Kondrackiego.

Prof. Jerzy Kondracki (1908-1998) – profesor Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Jeden z kilku najwybitniejszych polskich geografów fizycznych ostatniego stulecia, który wszedł do historii polskiej nauki i dydaktyki geografii. Wybitny przedstawiciel geografii regionalnej, twórca kierunku krajobrazowego, oraz regionalizacji fizycznogeograficznej Polski. Wieloletni członek i przewodniczący Zarządu Głównego PTG. Był człowiekiem dla wszystkich życzliwym, cieszącym się powszechną sympatią i szacunkiem.

Jako społeczność szkolna jesteśmy dumni, mając taki wzór do naśladowania oraz zaszczyceni, że pracownia geograficzna nosi imię tak wybitnej osoby, którą był profesor Jerzy Kondracki.

W uroczystości, którą poprowadziła Anna Lerka (nauczyciel geografii) uczestniczyli: dziekan  WGiSR UW – prof. dr hab. Maciej Jędrusik, dyrektor liceum – Bogdan Sekinda, wicedyrektor liceum –  Katarzyna Rubin, nauczyciele liceum, przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego oraz uczniowie klas geograficznych.

Ceremonia rozpoczęła się od odsłonięcia pamiątkowej tablicy poświęconej prof. Jerzemu Kondrackiemu. Dziekan Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego wraz z dyrektorem liceum Bogdanem Sekindą, w obecności Pocztu Sztandarowego Szkoły nadali pracowni geograficznej imię Profesora Jerzego Kondrackiego  i  odsłonili pamiątkową tablicę. Prof. dr hab. M. Jędrusik podzielił się swoim wspomnieniem o prof. Jerzym Kondrackim.

Wydarzeniu towarzyszyła lekcja otwarta poświęcona zróżnicowaniu krajobrazowemu regionów fizyczno-geograficznych Polski, w której uczestniczyli uczniowie klasy 2c oraz 2e. Lekcje poprowadziły Katarzyna Mijakowska i Anna Lerka – nauczyciele geografii.

Uroczystość nadania imienia patrona pracowni geograficznej rozpoczęła w szkole „Tydzień z geografią” pod hasłem „Krajobrazy mojej ojczyzny”.