13 października b.r. uczniowie klasy 2 D uczestniczyli w projekcji filmu „Plastikowa wyspa” w ramach 37 Warszawskiego Festiwalu Filmowego (https://wff.pl/pl). Poniżej dwie z uczniowskich recenzji.
Film „Plastikowa Wyspa’’ porusza jeden z największych problemów dzisiejszego świata, czyli zanieczyszczenie środowiska plastikowymi odpadami. Nagłaśnia on problem przypływu ton śmieci z całego świta do Indonezji. Pokazuje nam realia życia na zanieczyszczonych wyspach, zwraca też uwagę na niepokojące występowanie miko plastiku w zwierzętach oraz nas samych. Dokument bardzo mi się spodobał. Poruszył mnie. Jego zaletą było przedstawienie wielu punktów widzenia – aktywistów, naukowców i niezaangażowanych przechodniów. Dane które otrzymywał widz były oparte na badaniach pokazanych na ekranie. Podczas gdy oglądaliśmy codzienne życie i aktywność społeczną głównego bohatera mogliśmy doświadczyć jak trudno jest wywołać znaczącą zmianę na tym świecie.
Film pozwala nam na nowo spojrzeć na rzeczy użytku codziennego, gdy zobaczymy je na plaży na wyspie Bali. Nie zauważyłam w nim żadnych rzucających się w oczy wad. Bohaterowie budzą moją sympatię, a historia utrzymywała moją ciekawość. Film zmusił mnie do refleksji, mimo tego że staram się jak mogę unikać plastiku. „Plastikowa wyspa” zmotywowała mnie do podjęcia większych kroków i poszukania informacji na temat mikroplastiku.
E.K
Film poruszał ważne tematy odnoszące się do współczesnych problemów związanych z zanieczyszczeniami środowiska. Głównym powodem wspomnianych zanieczyszczeń jest masowa produkcja plastiku, oraz zaśmiecanie nim morza. Uważam, iż jest to bardzo poważny problem, nad którym powinniśmy się zastanowić ponieważ zagraża on nie tylko zwierzętom, ale również i nam samym. Masowy (lecz bardzo powolny) rozkład plastiku w wodzie, powoduje uwolnienie się mikroplastiku, który potem możemy spożywać w rybach (i nie tylko), lub po prostu pijąc wodę. Skutkami tego mogą być różne choroby, które z biegiem lat zaatakują nasz organizm, jedną z nich jest np.: rak. Podziwiam autora dokumentu za czynne działania przeciw zanieczyszczaniu wód oraz plaż. Widać, że pomimo ciężkiej pracy czerpie z tego dużą radość oraz satysfakcję. Uważam jednak, że film nie jest do końca dobrze skonstruowany. Ma poprawny przekaz, prosty do zrozumienia, aczkolwiek moim zdaniem za mało jest w nim powiedziane o większej ilości negatywnych skutków danego problemu. Większość ludzi po obejrzeniu dokumentu może szybko o nim zapomnieć. Brakuje wymienienia drastycznych skutków, które przynosi masowa produkcja plastiku, a jest ich naprawdę wiele.M.U.
red. Maciej Turkiewicz