Przed 11 listopada w szkole

„Gra o niepodległość” – obchody Narodowego Dnia Niepodległości.

Od kilku już dni w klasach i na korytarzach powstały dekoracje nawiązujące do rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

W dniu 10 listopada 2022 r. o symbolicznej godzinie 11:11 na korytarzach naszej szkoły wszyscy obecni uczniowie i nauczyciele uroczyście odśpiewali 4 zwrotki hymnu państwowego.
Akcją odśpiewania hymnu uczczono 104 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Podniosła atmosfera udzieliła się wszystkim uczestnikom wydarzenia. W ten sposób włączyliśmy się w ogólnopolską akcję #szkoła do hymnu.

Następnie grupy klas wzięły udział w uroczystej akademii w sali gimnastycznej.
Uroczystość rozpoczęła pani dyrektor Marzena Kozłowska, przypominając genezę odzyskania przez Polskę niepodległości oraz przedstawiając historię i charakter Narodowego Święta Niepodległości.
Na koniec głos zabrali uczniowie klasy 2d, którzy przedstawili artystyczną wizję odzyskania niepodległości, swoistą „Grę o niepodległość” w 10 poziomach: historycznym, kulturalnym, muzycznym, etnograficznym, malarskim, muzealniczym, publicystycznym, literackim, społecznymi wolnościowym. Słowa prelegentów obrazowały scenki aktorskie, obrazy i dźwięki muzyki Chopina.

Całość uświetnił występ szkolnego chóru, uczniów śpiewających i grających na instrumentach.
Z okazji Narodowego Święta Niepodległości w czwartek odbył się także szkolny konkurs historyczny „Odzyskanie niepodległości i walka o granice 1914-1923”, a także bieg Niepodległości.
Program artystyczny przygotowali uczniowie klasy 2d z wychowawcą, a pod kierownictwem prof. Jolanty Żukowskiej. Podczas uroczystości wystąpił chór szkolny pod opieką prof. Ągnieszki Woronieckiej Baloge.