Uroczystości pod Pomnikiem Poległych i Pomordowanych na Wschodzie.

W piątek, 16 września 2022 roku, poczet sztandarowy XLIV Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Banacha pod opieką Pani Dyrektor Anny Lerki i prof. Jadwigi Cuper brał udział w uroczystościach pod Pomnikiem Poległych i Pomordowanych na Wschodzie.

Pomnik został wybudowany ku czci Polaków poległych i pomordowanych na Wschodzie, a w szczególności wywiezionych do łagrów na Syberii oraz ofiar zbrodni katyńskiej. Głównym inicjatorem budowy monumentu był Wojciech Ziembiński. Pomnikiem opiekują się członkowie Federacji Rodzin Katyńskich i organizacji kombatanckich.

Organizatorami corocznej uroczystości dla uczniów warszawskich szkół są członkowie NSZZ „Solidarność”nauczyciele warszawscy i Fundacja „Golgota Wschodu”. W tym roku uroczystość odbyła się po raz dwudziesty siódmy.

To 83 lata temu, 17 września 1939 r., łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sojuszu dwóch totalitaryzmów – III Rzeszy i ZSRR – był rozbiór osamotnionej Polski i eksterminacja jej ludności.

Po wzruszającej lekcji historii uczniowie złożyli kwiaty  i zapalili znicze pamięci.

Uczniowie otrzymali także okolicznościowe wydanie Kuriera Mazowsza poświęcone agresji Niemiec i Rosji przeciwko Polsce we wrześniu 1939 roku.

Jadwiga Cuper