24 marca 2022 r. uczniowie klasy 3B wraz z wychowawcą prof. Marzeną Zaborską oraz prof. Agnieszką Więckowską udali się na wycieczkę do Muzeum POLIN na warszawskim Muranowie. Tam trzecioklasiści pod nadzorem Pani przewodnik zapoznali się z tysiącletnim dziedzictwem Żydów Polskich.
Zwiedzanie rozpoczęto wprowadzeniem odnoszącym się do architektury samego muzeum i jego symboliki. Następnie zostaliśmy zapoznani z legendami o przybyciu Żydów na ziemie polskie i znaczeniem słowa “Polin” – “tutaj odpoczniesz”. Oswojono nas z wyglądem hebrajskiego pisma, które towarzyszyło w podróży po każdej epoce. Zostaliśmy wtajemniczeni w kulturę społeczności, jej udział w rozwoju handlu oraz przemysłu.
Nadszedł czas, gdy antysemityzm w Europie sięgnął zenitu – czas wojen. Historia Żydów w trakcie II wojny światowej najprawdopodobniej była najcięższym momentem naszej wycieczki. Getta, obozy koncentracyjne i masowy mord. Walka i poświęcenie.
Dowiedzieliśmy się, w jaki sposób ludność żydowska przystosowywała się do tak ekstremalnych warunków, jak reagowała. Chwilę wytchnienia znaleźliśmy w opowieściach o kinie i literaturze oraz spacerze po ulicy pełnej kulturowych atrakcji w jednej z żydowskich dzielnic.
Wycieczka do Muzeum POLIN nie należała do najprostszych, jednak była warta każdej chwili.
Joanna Kosiacka, kl. 3B