WARSZTATY PRZYRODNICZE

6 kwietnia 2022 r. realizowaliśmy dużą część działań zaplanowanych w ramach Warszawskich Inicjatyw Edukacyjnych. W warsztatach przyrodniczych wzięli udział uczniowie klas 2B, 3B i ponadplanowo męska część 1C, której serdecznie dziękuje za wsparcie siłą fizyczną.  Warsztaty prowadziła Fundacja Łąka https://laka.org.pl/.

Został przekopany trawnik pod salą gimnastyczną od strony patio i zasiana łąka kwietna. Celem takiej łąki jest zwiększenie bioróżnorodności, gromadzenie wody, ma też ona walory estetyczne. Na pieńku stanął hotel dla zapylaczy przygotowany przez uczennice. Te domki mają przyciągnąć i dać schronienie owadom, których liczba niepokojąco maleje na skutek działań człowieka, a bez których życie na Ziemi zginie w ciągu 10 lat. Na kasztanowcach zawisły zielone domki – to pułapki na szkodnika żerującego na liściach i w korzeniach – czyli na szrotówka kasztanowcowiaczka. Pod oknami sekretariatu i dyrekcji zostały posadzone kwiatki otrzymane od pani Izy Sztandery – mamy Adama z klasy 3A. Reszta podarowanych roślin znalazła miejsce w sali 90. Będziemy tę dżunglę pielęgnować i doskonalić jej wygląd. Dwa domki jeżowe zostały obejrzane w poszukiwaniu śladów zimowania mieszkańców. W jednym wygnieciona ściółka tworzyła gniazdo. Tam wysypaliśmy jeżową karmę. W kilku miejscach zostały rozstawione pojemniki z wodą dla zwierząt.

Niedługo zrobi się na tyle ciepło, że będzie można na przerwie wychodzić na dwór. Mam nadzieję, że cała szkolna społeczność z zainteresowaniem będzie oczekiwać kiełkowania nasion i uszanuje działania podjęte w trosce o lokalne środowisko przyrodnicze.

Działania będą kontynuowane.

Katarzyna Mijakowska