Wycieczka klasy 1E na Dolny Śląsk

Kościół pokoju w Świdnicy
Wyczekiwaną przez nas wycieczkę na Dolny Śląsk rozpoczęliśmy od wizyty w największym drewnianym kościele barokowym w Europie, czyli w Kościele Pokoju w Świdnicy. Budowla ta posiada 108 okien i 27 drzwi. Kościół Zachwycił nas swoim wspaniałym wnętrzem, wszystkie ściany pokryte są pięknymi złotymi i srebrnymi zdobieniami, które o dziwo są wykonane z drewna. Budynek jest również wypełniony portretami, figurami oraz herbami rodów. Ten wspaniały zabytek znalazł się na liście 7 nowych cudów Polski według National Geographic.
Zamek Książ.
Zamek Książ to budynek który kiedyś był piastowskim zamkiem obronnym. Zwiedziliśmy go używając audio przewodników i dowiedzieliśmy się o historii księżnej Daisy i jej rodziny. Obejrzeliśmy wiele zabytkowych części wyposażenia zamku i przespacerowaliśmy się po jego wspaniałych ogrodach.
Palmiarnia
Po skończeniu zwiedzania zamku udaliśmy się do palmiarni w Lubiechowie. Jest to jeden z najstarszych obiektów tego typu w Polsce, został stworzony na początku XX wieku przez Henryka XV von Pless, dla jego wcześniej wspomnianej małżonki, Księżnej Daisy. Zobaczyliśmy tam wiele ciekawych roślin, w szczególności palm i kaktusów. Były tam również różne zwierzęta, takie jak lemury, żółwie i różne gatunki ptaków.
Stara Kopalnia
Następnego dnia udaliśmy się do starej kopalni. Dowiedzieliśmy się tam o procesie zostawania górnikiem, różnych maszynach używanych w dawnych czasach i ogólnej historii górnictwa. Nasz przewodnik, który jest byłym górnikiem opowiadał nam wiele ciekawych historii. Opowiedział nam o różnych dawnych środkach bezpieczeństwa pod ziemią, np. specjalnych butlach dedykowanych górnikom lub ratownikom, wypełnionych tlenem, których można było użyć podczas ewakuacji przy wykryciu metanu lub podczas akcji ratowniczych.
Muzeum porcelany
Po zwiedzeniu kopalni wyruszyliśmy do muzeum porcelany. Dowiedzieliśmy się tam o procesie tworzenia porcelany i jej historii. Obejrzeliśmy zabytkowe serwisy, dzbanki, talerze i inne różne elementy zastawy stołowej, jak i również figurki i posągi oraz wystawy artystyczne.
Góra Parkowa (Wzgórze Gedymina)
Gdy skończyliśmy zwiedzać muzeum porcelany wybraliśmy się do uzdrowiskowego miasta Szczawno-Zdrój. Gdy tam dotarliśmy zaczeliśmy spacer na wieżę widokową, która znajduje się na Wzgórzu Gedymina. Wieża ma wysokość 33 metrów, a wzgórze 532 metrów n.p.m.
Kompleks Riese Osówka
Następnego dnia odwiedziliśmy kompleks Riese (Osówka) – ogromny system podziemnych korytarzy stworzony prawdopodobnie w celu tajnej produkcji broni lub jako kwatera Adolfa Hitlera. Przewodnik opowiedział nam historię tego miejsca, oraz wyjaśnił jak wyglądały praca nad jego budową. Oglądaliśmy hologramy przedstawiające symbolicznie pracę w tym miejscu i zwiedziliśmy fragment podziemnych tuneli.
Muzeum obozu pracy Gross Rosen
Ostatnie miejsce jakie zwiedziliśmy to muzeum obozu pracy Gross Rosen. W tym obozie pracy więźniowie byli wykorzystywani do wydobywania granitu w pobliskim kamieniołomie. Zaczęliśmy od obejrzenia makiety obozu, a następnie przeszliśmy w miejsca gdzie pozostały fragmenty miejsc obozowych, zrekonstruowane baraki i miejsca pamięci. Dowiedzieliśmy się o spartańskich warunkach w jakich żyli więźniowie i poznaliśmy tragiczną i szokującą historię ich życia i tego miejsca.
Trzy dni wspólnego podróżowania były również doskonałą okazją do integracji i wspólnej zabawy klasy oraz nauczycieli p. Elżbiety Arkuszynskiej i p. Jacka Jankowskiego.
Polecamy wszystkim ten często jeszcze niedoceniany acz bogaty w atrakcje turystyczne zakątek Polski.
Notatkę z wyjazdu przygotowały:
Antonina Garbat
Marta Malec
Katarzyna Kupecka
Alicja Żonkowska

KALENDARZ WYDARZEŃ

wrzesień 2024
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

PRZYDATNE LINKI