Grupa chętnych uczniów z klasy IA i IIA uczestniczyła w jednodniowej wycieczce do Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku. Wycieczka sfinansowana została z grantu otrzymanego w ramach Warszawskich Inicjatyw Edukacyjnych.
Uczniowie mieli okazję wysłuchać wykładu o zastosowaniach promieniowania jonizującego w medycynie i przemyśle oraz wziąć czynny udział w zajęciach w laboratorium. Dział Edukacji i Szkoleń NCBJ przygotował doświadczenia polegające na badaniu rozchodzenia się promieniowania beta w przestrzeni i pomiarze jego maksymalnej energii, badaniu zasięgu promieniowania alfa, dyfrakcji promieni X na monokrysztale, zjawiska fotoelektrycznego zewnętrznego i wewnętrznego. Uczniowie wykonywali również doświadczenie Francka-Hertza z lampą neonową i badali zastosowanie ogniwa Peltiera jako pompy ciepła. Wszystkich zainteresowanych wymienionymi tematami zachęcam do odwiedzenia strony www.ncbj.gov.pl, gdzie znajdują się instrukcje do ćwiczeń.
Zwieńczeniem wycieczki i trudów naukowych było podzielenie się z pozostałymi uczestnikami i pracownikami NCBJ wynikami uzyskanymi podczas pracy w laboratorium, co stanowiło nie lada wyzwanie.
Dziękuję prof. Elżbiecie Arkuszyńskiej za udział w wycieczce.
Marzena Kozłowska