Uczniowie klasy 2CG wraz z p. Katarzyną Mijakowską i p. Agnieszką Świdzińską odbyli 8 czerwca zajęcia edukacyjne poświęcone obserwacji obu brzegów Wisły płynącej w „gorsecie warszawskim”. Przeszliśmy ścieżką edukacyjną prawym brzegiem Wisły od mostu Poniatowskiego – plaży Poniatówka do mostu Śląsko-Dąbrowskiego. Przeszliśmy most podziwiając panoramę Starego i Nowego Miasta oraz formy akumulacji rzecznej w korycie rzeki.
Obserwacje na prawym brzegu dotyczyły: cechy doliny Wisły w granicach Warszawy, sposobów regulacji prawego i lewego brzegu, położenia i zagospodarowania tarasów rzecznych, skarpy i wysoczyzny polodowcowej oraz cech lasu łęgowego. Tę część zajęć współprowadziły dwie uczennice. Z tablicy informacyjnej przy porcie Praskim odczytaliśmy informacje o wahaniach stanu wody w czasach historycznych. Najwyższy zanotowany poziom wody – 860 cm w 1844 roku został oznaczony na ścianie budynku Pałacu Ślubów przy ulicy Kłopocińskiego.
Na moście Śląsko-Dąbrowskim zatrzymaliśmy się na chwilę zadumy przy tablicy poświęconej pamięci uczestników akcji na kata Warszawy Kutschera. Żołnierze AK batalionu „Parasol” Zbigniew Gęsicki i Kazimierz Scott po pomyślnie wykonanym zadaniu w trakcie ucieczki skoczyli z mostu i zginęli tam w dniu 1 lutego 1944 roku.
Piękna pogoda i przyroda w rozkwicie sprzyjały zajęciom. Niestety liczne śmieci nad Wisłą i zniszczona infrastruktura zakłóciły te miłe widoki.