Geografowie ponownie w swoim terenowym żywiole!
13 czerwca uczniowie klas 3c i 3f uczestniczyli w zajęciach terenowych o tematyce nadwiślańskiej z historycznymi krajobrazami Warszawy w tle.
Mieliśmy okazję zapoznać się z roślinnością łęgów na prawym brzegu Wisły – podziwialiśmy topole szare i skanowaliśmy węglem rysunkowym korę tych i innych drzew.
Dzięki sile mięśni mogliśmy zapoznać się z glebą zidentyfikowaną przez nas jako mada rzeczna inicjalna, która zdradziła nam zmienną działalność akumulacyjną rzeki oraz przekazała kilka artefaktów, w tym cegły i zardzewiały przecinak!
Niektórzy mieli okazję dłużej podziwiać z ostrogi panoramę lewego brzegu Wisły i podjąć próbę przniesienia jej na papier (patrzcie poniżej na wspaniałe rezultaty).
Po zajęciach terenowych pojęcie gorsetu Warszawskiego i tarasów rzecznych nie jest żadnemu z uczestników obce a na wyobraźnię szczególnie zadziałały znaki wielkiej wody przy elewacji Urzędu Stanu Cywilnego Praga-Północ.
Przeszliśmy przez Wisłę modną ostatnio kładką, aby zakończyć wycieczkę w Domu Spotkań z Historią, gdzie mogliśmy podziwać zdjęcia dawnej Warszawy wykonane przez Zbyszka Siemaszko. W obrazy życie tchnęła Pani Katarzyna Mijakowska swoimi opowieściami.