Wizyta Dyrektorki Generalnej UNESCO

25 marca 2024 roku nasze Liceum miało zaszczyt gościć w swoich murach wyjątkowego gościa – Dyrektorkę Generalną UNESCO Audrey Azoulay. Pani Azoulay jest byłą Minister Kultury Francji, wcześniej piastowała inne ważne stanowiska w administracji państwowej a od 2017 roku pełni funkcję Dyrektorki Generalnej UNESCO.

Spotkanie zostało zorganizowane w ścisłej współpracy z Polskim Komitetem UNESCO. Przygotowania do tego wielkiego wydarzenia rozpoczęły się już dwa tygodnie wcześniej.
Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 17:30. Oprócz gościa honorowego obecnych było wiele ważnych osobistości. Z ramienia UNESCO mieliśmy zaszczyt gościć Przewodniczącego Polskiego Komitetu ds. UNESCO prof. Michała Kleibera, Sekretarz Generalną dr hab. Alicję Jagielską-Burduk oraz koordynatorkę Programu Szkół Stowarzyszonych UNESCO panią Małgorzatę Herbich. Przybyli również przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych: z Departamentu Narodów Zjednoczonych i Praw Człowieka Zastępca Dyrektora Konrad Kiedrzyński oraz Stały Przedstawiciel RP przy UNESCO, Ambasador Mariusz Lewicki. Mieliśmy również przyjemność gościć przedstawicieli ze szkół stowarzyszonych w sieci UNESCO z Krakowa, Ciechanowa, Raszyna oraz ze szkół warszawskich.

Podczas uroczystości występowali nasi uczniowie. Uczennice z klasy 3d, Antonina Dusińska oraz Julia Stemplewska przy akompaniamencie dwóch gitar zaśpiewały piosenkę „Szerokie wody”. Następnie, Krystyna Prochowicz uczennica klasy 2d zaprezentowała szkolny projekt Erasmus+ który dotyczył problematyki imigracji. Później trójka naszych uczniów z Ukrainy Kateryna Puhachova z klasy 3g oraz Anastasiia Pavlovska i Dmytro Pravdzivyi z klasy 1e opowiedzieli o swoich przeżyciach związanych z wybuchem wojny w Ukrainie. W dalszej części spotkania uczniowie z Krakowa wyrecytowali wiersz Herberta a delegacje uczniów wręczyły pani Azoulay własnoręcznie przepisane wiersze Herberta w różnych językach.
Na koniec pani Dyrektor Generalna UNESCO wygłosiła przemowę i odpowiadała na pytania uczniów. Po wystąpieniu pani Azoulay przyszedł czas na kwiaty (Krysia Prochowicz oraz Jakub Kozak), zdjęcia pamiątkowe oraz wpis do księgi pamiątkowej szkoły. Spotkanie, które odbyło się w języku angielskim prowadzone i moderowane było przez panią Sylwię Dańczak.

Nasza szkoła jest aktywnym członkiem UNESCO ASPnet od 1959 roku. Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że w 1964 roku nasze Liceum miało już raz zaszczyt gościć Dyrektora Generalnego UNESCO, Rene Maheu. A po 60 latach historia zatoczyła koło.